Najczęściej zadawane pytania

 

Czym się kierować przy wyborze fotografa?

 

Wybierając fotografa dla Waszego dziecka i Waszej rodziny weźcie pod uwagę kilka rzeczy. Ważne, aby zaznajomić się z Jego portfolio. Jeśli podobają Wam się ujęcia, które proponuje, to już połowa sukcesu. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na kwestie techniczne zdjęć, ale również na aspekt emocjonalny, tak ważny, gdy na zdjęciu jest więcej niż jedna osoba. Czy widać emocje, czy pozy nie są sztuczne, a uśmiechy wymuszone. Jeśli zauważycie miłość na fotografiach, to znaczy, że spełnia ona wymogi fotografii rodzinnej. Oznacza to również, że fotograf który je wykonywał potrafił stworzyć odpowiedni klimat i zadbał o Wasze samopoczucie.

W pracy z dziećmi konieczna jest cierpliwość i pogodne usposobienie. Cała sesja powinna przebiegać w miłej atmosferze, musicie zaufać fotografowi, zarówno jego pomysłom jak i opiece nad Wami i Waszym maleństwem. Jeśli pierwszy kontakt przez telefon okaże się sympatyczny i konkretny, oznacza to, że później powinno być równie dobrze albo i lepiej. Dobry fotograf potrafi Cię ośmielić przed obiektywem, uśpić Twoje małe dziecko, rozśmieszyć to starsze i opanować całość twórczego chaosu jaki powstanie podczas zdjęć. Dlatego szukajcie, oglądajcie, pytajcie znajomych. Warto poświęcić na te czynności chwilkę czasu, aby potem być zadowolonym z sesji i oczywiście z jej efektów.

 

  

Jak wygląda sesja noworodkowa?

Sesję najlepiej zrobić w 5-10 dniu życia dziecka. Maleństwo początkowo prawie cały czas albo śpi, albo je. A ponieważ je kilka razy na dobę, resztę czasu smacznie śpi i wszystko inne ma w swoim małym ślicznym nosku (czytaj w nosie). I właśnie wtedy możemy zrobić najcudowniejszą sesję niemowlęcą z Waszym Maluszkiem w roli głównej. Możemy z powodzeniem ułożyć go na mięciutkich podusiach, puszystym kocyku czy przytulić go do ukochanego misia. Dla Rodziców będzie to okazja na zrobienie pierwszego wspólnego zdjęcia rodzinnego.

Umawiamy się na ilość zdjęć, nie na czas, dlatego trzeba się przygotować, że sesja może potrwać od 3-5 godzin. To maluszek dyktuje jej czas. Jeśli śpi spokojnie, jest czas na zrobienie zdjęć, jeśli natomiast ma gorszy dzień, ochotę na jedzenie czy mokrą pieluszkę, zawsze znajdziemy czas aby wszystkiemu zaradzić. Najważniejszy jest spokój i świadomość, że mamy dużo czasu. Staram się nie umawiać dwóch sesji na jeden dzień i tym samym nie patrzę na zegarek podczas sesji.

Najważniejsze dla mnie podczas sesji noworodkowych jest bezpieczeństwo Waszych dzieci. Sama jestem mamą dwójki synków i nie wyobrażam sobie, aby narażać ich na jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla jednego zdjęcia. Podczas sesji opisuję kolejne pomysły na ujęcie i jeśli tylko macie jakieś pytanie czy wątpliwości, zawsze odpowiadam. Często też  proszę, aby rodzice pomagali przy niektórych ujęciach i po prostu byli blisko. Im więcej osób czuwa nad bezpieczeństwem dziecka tym lepiej .

Najlepiej, kiedy maluszek przed samą sesją jest niewyspany i głodny. Wiem, brzmi okrutnie, ale chodzi nam o to, aby tuż przed zdjęciami go nakarmić i czekać, aż słodko zaśnie. Moment karmienia możemy wykorzystać na przygotowanie się do sesji, tj. omówienie ujęć czy wybór gadżetów. Zdaję sobie sprawę, że maleństwo je i śpi wtedy, kiedy ono ma na to ochotę dlatego wykażmy się spokojem, jeśli akurat wyśpi się w drodze do studia.

Jak wspomniałam, zdjęcia noworodkowe najlepiej robić do 2 tygodnia.

Po 3-4 tygodniu mali modele nie są już tak chętni do współpracy, co nie znaczy, że wykonanie takich zdjęć jest niemożliwe. Termin najlepiej umówić wcześniej, jeszcze będąc w ciąży. Podajecie mi wtedy przewidywaną datę porodu. Oczywiście dziecko przyjdzie na świat w wybranym przez siebie momencie, ale ja mam Was już w kalendarz z opcją "pierwszeństwo" i jak tylko maleństwo pojawi się na świecie umawiamy się na konkretny termin.

Poniżej przedstawiam również Wywiad z położną jaki przeprowadziłam z lek. med. Izabelą Lenkiewicz, Dyrektor Szkoły  Rodzenia przedPorodem.pl.

 

Jak wygląda sesja starszych dzieci?

Każda sesja wygląda inaczej, bo każde dziecko jest inne. Jedno będzie chciało pozować, inne może akurat nie mieć na to ochoty. Moim zadaniem jest "polować" z aparatem na najlepsze ujęcia. Dzieci są uroczym obiektem do zdjęć i można je fotografować bez końca, jednak maluch też ma ograniczoną cierpliwość. Dlatego u jednych, sesja będzie trwać nawet 3 godzinki, podczas gdy u innych w ciągu 1 godziny uda mi się zebrać wystarczająca ilość materiału. Generalnie, dla komfortu Waszych dzieci staram się, aby sesja trwała  możliwie krótko.

 

Czy dostaję wszystkie zdjęcia z sesji?

W galerii internetowej otrzymujecie gotowe już zdjęcia, te same, które później dostaniecie nagrane na płytę. Nie praktykuję wysyłania wszystkich zdjęć rodzicom z prośbą o wybór tych najlepszych. Uwierzcie, Wy też tego nie chcecie. Musielibyście spędzić duuużo czasu przeglądając niemal identyczne ujęcia i zastanawiając się, które z nich jest najlepsze. Część z nich uznalibyście za nieciekawe, podczas gdy po obróbce graficznej nabierają one magicznego wyrazu. Dlatego proszę o zaufanie i powierzcie tę pracę mnie.

Czy oddaję Wam wszystkie zdjęcia z sesji, nawet te nieobrobione? Nie, ponieważ nie widzę takiej potrzeby. Czy w restauracji z niecierpliwością czekacie na pyszne smażone ziemniaczki czy żeby było więcej prosicie jeszcze o obierki?. Niech nieudane ujęcia z sesji nie ujrzą światła dziennego!

 

Jak przygotować się do sesji?

Jeśli chodzi o strój dla noworodka, to posiadam wszelkie niezbędne akcesoria. Jeśli macie czapeczkę, misia czy kocyk, które z różnych względów są dla Was ważne i chcecie je uwzględnić na zdjęciach, nie ma problemu aby je wziąć ze sobą. Większości przypadków bobas i tak będzie na golaska, dlatego ustawiamy w pomieszczeniu odpowiednią według nas temperaturę.

Starszym dzieciom proponuję przygotować kolorowe bluzeczki (raczej jednobarwne) i, jeśli chcemy, ulubione ubranko.

Panie mogą wziąć bluzki bez ramiączek, bieliźniane koszulki, luźne bluzki. Pasuje wszystko, w czym czujecie się dobrze i co nie ma krzykliwych wzorów oraz napisów. Oczywiście istnieje możliwość zmiany garderoby podczas sesji, dlatego też zawsze proszę, aby przygotować więcej strojów, by było z czego wybierać. Zachęcam do delikatnego makijażu i manicure.

Panom polecam koszule, polówki, koszulki, swetry ale w jednym kolorze i bez nadruków. Również zachęcam, aby wziąć co najmniej trzy zmiany strojów w odmiennych odcieniach. Zarówno dla mam jak i tatusiów świetnie sprawdzają się jeansy. Buty ściągamy przed wejściem do studia, gdyż nie są potrzebne. Przykładowe stroje zobaczcie na moich wcześniejszych zdjęciach.

Jeśli przed sesją dziecku, czy któremuś z rodziców "coś" wyskoczy na twarzy, to proszę, aby nie psuło Wam to humoru - takie niespodzianki łatwo usunąć podczas retuszu zdjęć. Jeśli macie również jakieś swoje sekrety (np. wolicie lewy profil, nie lubicie blizny na ramieniu czy cokolwiek, co Wam przeszkadza) dajcie mi znać, a postaramy się tak zrobić zdjęcia, aby nie były one eksponowane.

UWAGA rodzice noworodków! Proszę wziąć dodatkowe spodnie na zmianę, na wypadek, gdy Wasz mały Skarb postanowi zrobić siusiu będąc na Waszych rękach bez pieluszki (bardzo częsty przypadek).

 

Jak wygląda sesja ciążowa i kiedy najlepiej ją zrobić?

W zależności od wybranego pakietu, sesja trwa ok. 1-3 godziny. Przed każdym ujęciem staram się opisać jego efekt końcowy. Wcześniej możemy również omówić zdjęcia, jakie panie chciałyby otrzymać, porozmawiać o gadżetach itp. Ja oczywiście dysponuję różnymi pomocami, które sprawiają, że zdjęcia są zabawne czy nastrojowe. Do zdjęć można przygotować delikatne koszulki (bieliźniane, na cienkich ramiączkach), zwiewne tuniki, ładną bieliznę. Zapewniam szeroki wybór sukni przeznaczonych do ciążowych sesji fotograficznych. Sesję możemy również zrobić w plenerze. Do sesji zapraszam oczywiście partnera czy starsze dzieci, bez wpływu na cenę.

Jeśli chodzi o najlepszy czas na sesję, to w największej mierze zależy to od modelki; kiedy może pochwalić się ładnie zaokrąglonym brzuszkiem, kiedy czuje się dobrze, seksownie i komfortowo. Przyjmuje się, że najlepszym momentem jest 7-8 miesiąc, jednak sesję można zrobić również i po tym terminie. Jeśli planujemy sesję ciążową, nie warto odkładać jej jednak na ostatnią chwilę, ponieważ pod koniec ciąży młoda mama może czuć się już zmęczona, a podczas sesji potrzeba będzie troszkę energii i wysiłku. Poza tym nigdy nie wiemy, kiedy nasze Maleństwo postanowi opuścić bezpieczny brzuszek mamy i przyjść na świat.

 

Jak wyglądają "sprawy formalne" związane ze zleceniem?

Na sesję umawiamy się mailowo lub telefonicznie. W dniu zdjęć płacicie część ustalonej kwoty (ok.80%). Następnie w przeciągu maksymalnie siedmiu dni od sesji przesyłam Wam pomniejszone robocze zdjęcia. Są one poddane wstępnemu retuszowi. Z tych zdjęć wybieracie te do ostatecznej obróbki. Podajecie również ilość i wielkość odbitek, które chcecie zamówić. Następnie potrzebuję kolejnych 2 tygodni od podania przez Was numerów ostatecznych ujęć na przygotowanie finałowej wersji zdjęć i umieszczenia jej w galerii internetowej. Następnie zamawiam odbitki. Na odbiór gotowego zamówienia umawiamy się indywidualnie, wtedy też następuje dopłata reszty uzgodnionej ceny. Istnieje możliwość przesłania zdjęć pocztą. Koszty przesyłki są wtedy po Waszej stronie.

Wszelkie płatności można również uregulować przelewem na poniższe konto:
TIUTO Karolina Krupa
Bank ING  83 1050 1575 1000 0092 4731 7002

 

Jak wygląda ochrona danych osobowych?

Administratorem danych osobowych jest TIUTO Karolina Krupa z siedzibą w Brzeziej Łące, ul. Olchowa 15 g, 55-093 Kiełczów. Dane są zbierane oraz przetwarzane w celu realizacji usługi fotograficznej, tj, sprawnego kontaktu z Wami zarówno telefonicznego jak i mailowego jedynie przez TIUTO Karolina Krupa. W wypadku wysyłki, poproszeni zostaniecie o podanie pełnego adresu korespondencyjnego i będzie on przetwarzany również przez firmę kurierską. Przysługuje Wam dostęp do treści swoich danych osobowych oraz ich poprawiania.